24643 Kuyucak Belediyesi |Kuyucak-Aydın

Kuyucak Hakkında

 
 

 

TARİHÇE

Kuyucak'ın ilk yerleşim yerlerini neresi, ne zaman olduğu ve burada kimler tarafından yerleşildiği kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan tarihi araştırmalar, incelemeler, bulunan tarihi eserler, Kuyucak yöresinde Romalılardan beri çeşitli medeniyetleri yaşadığını göstermektedir. 

     Bu görüşü, ilçenin 1 km kadar batısında bulunan Mersinlidere mevkiindeki bir tepenin yamacında çift süren bir çiftçi tarafından bulunan iki kulplu toprak küp, küçük süs eşyaları, ilçenin beş km güneyinde bulunan antik kent şehri kanıtlamaktadır. Romalılar dönemini en önemli şehirlerinden biri olan antik kent ne yazık ki günümüze kadar kazılara başlanamadığından gün ışığına çıkarılamamış, yörenin tarihine ışık tutamamıştır.

COĞRAFYA

Kuyucak ilçesi, Ege Bölgesi'nin önemli şehirlerinden olan Aydın ilinin bir ilçesidir. Aydın dağları ile Menteşe dağlık yöresi arasında uzanan Büyükmenderes nehrinin doğusunda yer alır. İzmir'i Denizli'ye bağlayan demiryolu ve E-24 devlet karayolu ilçe sınırlarının içinden geçer. Doğusunda: Denizli'nin Buldan ve Sarayköy ilçeleriyle, Batısında: Nazilli ile, Kuzeyinde: Manisa'ya bağlı Sarıgöl ilçesiyle, Güneyinde: Karacasu ile sınırlanmıştır. İlçemiz 28 km 2 yüzölçümlü olup, nüfusu 7770'dir. İlçemizin belediye örgütü 1876 yıllarına dayanmaktadır. 1860'larda bucak merkezi olan Kuyucak, 1953 yılında ilçe olmuştur.

 

 

 

AKSAZ KÖYÜ, AYDINOĞLU MAHALLESİ, AZİZABAT KÖYÜ, BAŞARAN BELDESİ CUMHURİYET MAHALLESİ, BAŞARAN BELDESİ KURTULUŞ MAHALLESİ, BAŞARAN BELDESİ MENDERES MAHALLESİ, BAŞARAN BELDESİ ZAFER MAHALLESİ, BELENOVA KÖYÜ, BEŞEYLÜL KÖYÜ, BEŞEYLÜL MAHALLESİ, BUCAKKÖY KÖYÜ, ÇAMDİBİ KÖYÜ, ÇOBANİSA KÖYÜ, CUMHURİYET MAHALLESİ, DEREKÖY KÖYÜ, FATİH MAHALLESİ, GENCELLİ KÖYÜ, GENCELLİDERE KÖYÜ, HORSUNLU BELDESİ ATATÜRK MAHALLESİ, HORSUNLU BELDESİ CUMHURİYET MAHALLESİ, HORSUNLU BELDESİ DÖRTEYLÜL MAHALLESİ, HORSUNLU BELDESİ MENDERES MAHALLESİ, HORSUNLU BELDESİ YENİ MAHALLESİ, HORSUNLU BELDESİ ZEKİBEY MAHALLESİ, İĞDECİK KÖYÜ, KARAPINAR KÖYÜ, KAYRAN KÖYÜ, KURTULUŞ BELDESİ CUMHURİYET MAHALLESİ, KURTULUŞ BELDESİ YENİ MAHALLESİ, KURTULUŞ BELDESİ ZAFER MAHALLESİ, KURTULUŞ MAHALLESİ, MUSAKOLU KÖYÜ, MUSTAFAPAŞA MAHALLESİ, ÖREN KÖYÜ, OVACIK KÖYÜ, PAMUCAK KÖYÜ, PAMUKÖREN BELDESİ CUMHURİYET MAHALLESİ, PAMUKÖREN BELDESİ DEĞİRMENDERE MAHALLESİ, PAMUKÖREN BELDESİ FETHİYE MAHALLESİ, PAMUKÖREN BELDESİ KURTULUŞ MAHALLESİ, SARICAOVA KÖYÜ, TAŞOLUK KÖYÜ, YAKUPPAŞA MAHALLESİ, YAMALAK BELDESİ ESENTEPE MAHALLESİ, YAMALAK BELDESİ KEMER MAHALLESİ, YAMALAK BELDESİ YENİ MAHALLESİ, YAYLALI KÖYÜ, YENİ MAHALLESİ, YEŞİLDERE KÖYÜ, YÖRE KÖYÜ, YUKARIYAKACIK KÖYÜ...

 

EKONOMİ

Tarım: Kuyucak ekonomisinin temeli tarıma, hayvancılığa ve orman ürünlerine dayanır. Tarım yapılan alanlarda ya endüstri bitkileri ya da iki ve üç ürün alacak şekilde tarım yapılır. Tarımda modern metod uygulanır. Sulama, gübreleme, ilaçlama ve tarımın en son metodları uygulanır. Akdeniz ikliminin görülmesi bölgede tarım ürünlerinde çeşitlilik getirmiştir. Ova tabanında pamuk ve diğer tarım ürünleri yetiştirilirken, birikinti konisi yamaçlarında meyvecilik (narenciye, erik, kayısı), sulanmayan yamaçlarda ise incir, zeytin yetiştirilir. Biraz daha yüksekliklere çıkıldığında, yaz sebzeleri, domates, fasulye, barbunya, patates gibi ürünlerle endüstri bitkilerden tütün ve elmacılıktır. Büyük Menderes, Kuyucak ovasının can damarıdır. Verimli ova Menderes'in sularıyla sulanır. Ovayı sulamak için kuzey ve güney sahilinde sulama kanalı açılmıştır. Kuyucak ve çevresinde küçük dereler de vardır. Kışın akarak Büyük Menderes Nehri’ne ulaşanlar, Kestel Çayı, Horsunlu Çayı, Feslek Çayı, Kayran Çayı, Şarabet Çayı, Gireniz Çayı, Kuyucak Deresi ve Gencelli Deresi’dir. Kuyucak ilçesinin taban arazisi olan Menderes Ovası pamuk yetiştirmek için çok elverişlidir. Pamuk, subtropikal iklimin başlıca ürünlerinden biridir. Pamuk yaz mevsiminin sıcak ve kurak geçtiği, yetişme zamanında yağış veya yağışın yerine sulanabilen taban arazilerde yetişir. Turunçgiller sıcaklık bakımından daha dar bir mikroklima alnlarında yetişir. Sıcaklığa karşı daha duyarlıdır. Turunçgiller içindeki türlerin iklime karşı duyarlıkları daha farklıdır. Bu sebeple bölgede daha çok portakal ve mandalina yetiştirilir. Kuyucak ilçesi turunçgiller yetiştirdiği gibi daha çok bu türlerin fidancılığını yapan bir merkezdir.

 

 

Hayvancılık: Mera hayvancılığı; ekime elverişli toprakların az olduğu dar vadiler içinde yerleşen bütün dağ köylerinde yaygındır. hatta Pamucak ve Dereköy'de tarımdan önde gelen bir uğraştır. Ahır hayvancılığı tarımla beraber yapılır. tarımla uğraşan ailelerin mutlaka 1 ve 2 ineği olduğu bir gerçektir. Bunlardan sağlanan süt, yoğurt, yağ pazarlarda veya mandralar tarafından toplanır. Büyükbaş hayvan besiciliğini yürütmek için yem bitkileri ekimi yapılır.
 

 

 

Ticaret: Kuyucak ilçesinde haftanın her cumartesi günü açık halk pazarı kurulmaktadır. Bu pazara komşu ilçelerden de katılım olmakla birlikte, Kuyucak'da önemli bir ticaret sahası olarak karşımıza çıkmaktadır. Ticari değeri olan ürünler; zeytin, pamuk, narenciye bölge içindeki tüccarlar ve tariş tarafından alınmaktadır. Hayvansal ürünler ise Mandralar tarafından toplandığı gibi süt, yoğurt, yağ olarak çeşitli pazarlarda satılmaktadır.Kuyucak'da ayrıca anayol üzerinde yoldan geçenlere Kuyucak meyvelerini tanıtmak ve satımını gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş yol manavları bulunmaktadır. Böylece farklı şehirlerden kişilere Kuyucak doğallığında yetişmiş meyvelerle hizmet sağlanmaktadır. Aynı zamanda Kuyucak ticaretine de olumlu katkıda bulunmaktadır

 

 

Endüstri: İlçede endüstri daha çok tarıma dayanmakla birlikte küçük kapasiteli çırçır ve zeytin yağı fabrikaları bulunmaktadır. tarım ürünlerinin korunması için de Kuyucak Belediyesi'ne ait soğuk hava deposu bulunmaktadır. İlçemizde ayrıca dünya çapında iş yapan ticari kuruluşlar da endüstriyel anlamda Kuyucak'ın kalkınmasına hizmet etmektedir.

 

 

.